Zakład Uzdatniania Wody w Powroźniku zasilany jest z ujęcia powierzchniowego (jaz) na potoku Muszynka i powierzchniowego (studnia) na potoku Stupne.
Ujęcie na potoku Muszynka wyposażone jest w sito o prześwicie oczek 10 x 10 mm. Urządzenia zamontowane przy ujęciu obsługiwane są ręcznie. Z ujęcia woda przesyłana jest grawitacyjnie rurociągiem o średnicy 500 mm do budynku koagulacji.
Jako koagulant do oczyszczania wody stosowany jest wodny roztwór siarczanu glinu. Jest on dozowany bezpośrednio do przewodu przesyłowego w dawce regulowanej ręcznie przez obsługę stacji. Dawka koagulanta uzależniona jest od mętności wody surowej i dozowana w oparciu o przygotowaną empirycznie tabelę dozowania.
Proces szybkiego mieszania prowadzony jest w 2 komorach szybkiego mieszania, wyposażonych w mieszacze mechaniczne o pionowej osi mieszadeł i mocy zainstalowanej 11 kW, zapewniających około 1 minutowy hydrauliczny czas zatrzymania (przy jednej komorze pracującej).
Proces wolnego mieszania prowadzony jest w 3 komorach wolnego mieszania wyposażonych w mieszacze pionowe o mocy zainstalowanej ok. 5 kW. Przy aktualnej wydajności stacji czas zatrzymania wody w strefie flokulacji wynosi około 17 minut, a w całym osadniku około 3,5 godzin. Sedymentacja osadu odbywa się w osadniku pokoagulacyjnym.
Usuwanie pozostałych po sedymentacji zawiesin pokoagulacyjnych odbywa się na filtrach pośpiesznych. Stacja wyposażona jest w 4 komory filtracyjne o powierzchni ok. 15 m2 każda, co pozwala na utrzymanie średniej prędkości filtracji na poziomie około 6 m/h. Złoże filtracyjne stanowi żwir filtracyjny z warstwą antracytową. Filtry wyposażone są w drenaż grzybkowy a płukanie odbywa się sekwencyjnie powietrzem i wodą.
Woda po filtracji pośpiesznej kierowana jest do zbiornika wody czystej. Dozowanie dezynfekantu (podchlorynu sodu) odbywa się bezpośrednio do przewodu przesyłowego (z filtrów pospiesznych do zbiornika wody czystej) w dawce zależnej od aktualnego zapotrzebowania. Z reguły zawiera się ona w zakresie od 0,6 do 1,0 mg/dm3.